Unidirectional DC Leakage Current Sensor CYCT04-83L20, Output: 0-10 V DC, Power Supply: +15 V DC, Window: Ø 20 mm
| Quantity | Unit price |
|---|---|
Prices incl. VAT excl. Shipping Costs
Article not in stock, Delivery time 3-4 Weeks
- Article-Nr: CYCT04-83L20-1.0-U10mA-M
- Serial-Nr: CYCT04-xnL20
- Request on this Article
- Data sheet download
- Data sheet download (Deutsch)
Product Characteristics:
- Application of Computer-Aided Ageing Technology
- Custom makeable according to individual requirements
- Various current and voltage outputs are selectable
- Power supply options: +12VDC, +15VDC and 24VDC
- Sensors with window for contactless measurements
Applications:
- Isolation Monitoring of DC power systems and cable selection systems
- Measurements of small DC currents and leakage currents
Information about product safety:
Manufacturer/ EU Responsible Person:
Company name: ChenYang Technologies GmbH & Co.KG
Address: Markt Schwabener Str. 8; 85464 Finsing; Deutschland
E-Mail: info@chenyang.de
Phone: +49 8121 2574100
| Current Type: | DC |
| Window Type: | Round |
| Direction: | unidirectional |
| Rated Input Current/Voltage: | 0-10mA, 0-20mA, 0-50mA, 0-100mA, 0-200mA, 0-500mA, 0-1A |
| Accuracy: | 1.0% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ +85°C |
| Output Signal: | 0-10 V DC |
| Power Supply: | +15 V DC |